Шепетівське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області інформує:

Дата: 12.11.2021 10:37

Що потрібно знати про туберкульоз

Туберкульоз – це хронічне інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерії туберкульозу, або палички Коха.

Фото без опису За даними ВООЗ, туберкульозом інфікована одна третина населення нашої планети. Не тільки соціальні умови, а й біологічні властивості мікобактерій стали причиною епідемії туберкульозу в сучасних умовах.

Туберкульоз щорічно забирає життя близько 1,6 мільйонів чоловік, більшість яких – це жителі країн, що розвиваються.

Висока стійкість мікобактерій і їх крапельно-повітряний шлях передачі ускладнюють боротьбу з туберкульозом. Мікобактерії туберкульозу зберігаються в навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців. Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого, в сирому молоці хворої на туберкульоз корови. Проте, на мікроб впливає дія сонячного опромінення, активний хлор та дезінфектанти.

На туберкульоз хворіють усі вікові групи – від новонароджених до людей похилого віку.
Основні джерела інфекції: хвора людина, молочні та м’ясні продукти від хворих на туберкульоз тварин. Шляхи передачі: повітряно-крапельний (найчастіший) та трансплацентарний (під час вагітності від матері до плоду).

Основні чинники передачі інфекції – контакт з бактеріовидільником тривалого характеру, імунодепресія, голодування, погані соціально-побутові умови.

Основні методи діагностики туберкульозу:

-мікробіологічна діагностика;

-рентгенологічна діагностика;

-туберкулінодіагностика.

Мікробіологічний метод дослідження є найефективнішим для ранньої діагностики туберкульозу, дозволяє оцінити ступінь бациловиділення у пацієнта та виявити найбільш небезпечні форми туберкульозу. Чим більше мікобактерій у мокротинні, тим більш заразним є хворий, і тим більшу небезпеку він становить для оточуючих.

Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення цього захворювання. Чим раніше виявлено туберкульоз, тим більше шансів у хворого на повне одужання, зрозуміло, за умови ефективного лікування.

Провідний фахівець відділу

державного нагляду за дотриманням

санітарного законодавства                                                             Ольга  РАЦИНСЬКА