Ленковецька громада
Хмельницька область, Шепетівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ОБЕРЕЖНО! КЛІЩІ

Дата: 05.05.2021 10:35
Кількість переглядів: 1558

     Весна – пора пробудження природи, розпускання дерев і квітів, яскраво-зеленої трави, теплих поривів вітру, довгоочікуваних прогулянок із своїми улюбленцями на галявинах, у лісах, а також період «розквіту» т. зв. трансмісивних захворювань (інфекційні та паразитарні хвороби, збудники яких передаються членистоногими).

     Наближаються травневі свята, які також традиційно майже всі пов’язують з активним відпочинком на лоні природи або з працею на дачних ділянках. Саме тому під час роботи на дачах, прогулянках лісом та при проведенні відпочинку на природі біля лісових масивів, річок, озер та ставків, необхідно пам’ятати про небезпечних переносників інфекційних хвороб, насамперед кліщів. 

     Навесні розпочинається сезон активності. Зазвичай, він триває по листопад та має протягом року два виражених піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні. Кліщі можуть потрапити на людину у будь-який час дня і ночі, у будь-яку погоду. 

     Як виглядає кліщ?

Фото без опису     Кліщі відносяться до павукоподібних і по вигляду нагадують маленьких павучків довжиною від 2 до 4 міліметрів. Після того, як кліщ насмокчеться крові, він сильно збільшується в розмірах і стає добре помітним, утворюючи горбик під шкірою. Самі по собі кліщі не є небезпечними, але вони переносники кліщового енцефаліту. Найкращим місцем для їхнього життя підходять листяні і хвойні ліси, зарості чагарників, галявини і луки, густо порослі високою травою, берегів, річок і сонячні схили гір. У наш час, кліща можна зустріти не тільки в лісі, але й на своїй дачній ділянці, в міському парку або в сквері. У більшості випадків вони чекають свою жертву на землі або у високій траві. Іноді кліщ, відчувши наближення людини, може стрибнути з гілки дерева і пролетіти кілька метрів, щоб досягти мети. Він міцно чіпляється за людину і шукає місце для укусу. 

 

 

     Пошуки вдалого місця можуть зайняти більше 3 годин. Якщо за цей час, ви встигнете його виявити, то укусу, в якому таїться потенційна небезпека, можна уникнути. Під час укусу виділяється спеціальна знеболювальна речовина, тому ви навряд чи його відчуєте. На тілі людини, він може перебувати протягом декількох днів після чого, напившись крові, відвалюється. Багатьох людей цікавить питання, як виглядає енцефалітний кліщ? Він нічим не відрізняється від звичайного, за винятком того, що є переносником небезпечного вірусу. І про це, можна дізнатися, тільки дослідивши його в лабораторних умовах.

     Укуси кліщів загрожують людині небезпечними хворобами, насамперед такими як  іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) і кліщовий вірусний енцефаліт

     Якщо до тіла людини присмоктався кліщ?

     Його слід зняти якомога  швидше. Що для цього потрібно? Насамперед треба не гаяти часу та звернутися до травмпункту або найближчого медичного закладу, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть необхідні рекомендації.

     Фахівці не радять видаляти кліща самостійно, адже при цьому можна внести до ранки інфекцію, та й провести цю операцію без відповідної практики доволі складно, адже можна розчавити кліща або не видалити цілком.

     Але бувають випадки, коли немає можливості звернутися до лікаря. В такому разі видалення проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, повільно його видалити разом з хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою.

     Після видалення слід ретельно вимити руки з милом. У будь—якому випадку, після видалення кліща зверніться до лікаря—інфекціоніста, оскільки з кліщами жарти погані.

     Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку та за направленням лікаря ініціювати проведення лабораторного дослідження на наявність збудників інфекційних захворювань.
    
Всім особам, що підпали під напад кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і слідкувати за самопочуттям. У разі появи

 

будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.

     Щоб захистити себе від нападу кліщів, необхідно:

- Одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити  кліщів. Голову слід покривати головним убором.

- Проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

- Під час мандрівок фахівці рекомендують триматися середини стежки. Звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25м місце для привалів, нічного сну на природі.

 

 

 

- Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

- Якщо разом з вами на природі перебували ваші домашні улюбленці – їх теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

- Використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

    Кожен власник повинен знати, наскільки серйозними наслідками загрожує тварині укус кліща, вміти виявити кліща і негайно надати своєму чотирилапому другові допомогу.

     Як виявити кліща на тварині?

     Як правило, кліщі нападають під час вигулу, але є ризик принести кліща на одязі та взутті додому. Вдома він може напасти на тварину, що не виходить на прогулянки. Потрапляючи на собаку або кота, кліщ шукає оптимальне місце для харчування (області голови, шиї, паху і між пальців. Бувають випадки, коли кліщ проникає в «кишеню» між зубом і яснами).

Далі кліщ вводить частину свого ротового апарату під шкіру, виділяє слину і починає харчуватися, тобто всмоктувати кров.

Кліща можна побачити неозброєним оком, тому регулярно оглядайте своїх чотирилапих:

  • запустіть руку під шерсть
  • уважно промацайте
  • розведіть шерсть
  • прочешіть гребенем.

Огляд можна проводити як гру з твариною, щоб мінімізувати їй стрес від таких маніпуляцій. Якщо кліщ тільки що присмоктався, він буде нагадувати насіннячко, якщо вже наївся – горошину.

     Як видалити кліща?

  1. Одягніть латексні рукавички. Після контакту з кліщем ретельно вимийте руки.
  2. Твердо захопіть голову паразита пінцетом (максимально близько до шкіри) і м'яко, але впевнено, витягайте його. Можна скористатися спеціальним пристосуванням – гачком для зняття кліщів (їх можна знайти в мережах ветеринарних аптек) і викрутити (плавно) за годинниковою стрілкою.
  3. Якщо в шкірі залишилася частина голови кліща – не хвилюйтеся, одразу зверніться до ветеринарного лікаря. Як правило, організм сам відторгне чужорідне тіло (хоча іноді це супроводжується невеликим абсцесом).

 

 

  1.   Ранку обробіть антисептиком (можна використовувати перекис водню, розчин хлоргексидину або бетадину), зеленка або йод не підійдуть.
  2.   Якщо ви боїтеся, що не впораєтеся самостійно, варто звернутися до ветеринара.

        Що ж відбувається після прикріплення кліща?

     Ризик зараження піроплазмозом з'являється, в середньому, вже через 2 доби. Щоб не втратити дорогоцінний час, запам’ятайте перші симптоми захворювання:

  • відсутність апетиту;
  • млявість і підвищення температури (норма у собак 37,5-39 градусів; у котів – 38,5-39,5 градусів);
  • може бути блювота і діарея;
  • блідість слизових оболонок.

     А далі може настати серйозна інтоксикація організму тварини, ураження печінки, нирок, порушення обміну речовин. Без проведення специфічного лікування смертність досягає 90%. Якщо ви спостерігаєте хоч якісь із вище перерахованих симптомів у вашого вихованця – якнайскоріше звертайтеся до ветеринарного лікаря!

     І не намагайтеся лікувати чотирилапого вдома – антибактеріальні препарати, які знадобляться для лікування від наслідків укусу, дуже токсичні й повинні застосовуватися тільки ветеринаром.

 

                                              

Головний спеціаліст Шепетівського управління ГУ ДПСС в Хмельницькій області В.Савіцький                                                                                                                                                                  

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь